Tato látka je velice důležitá především pro produkci červených krvinek. Ty roznášejí po těle kyslík a zabraňují vzniku chudokrevnosti. Také jsou důležitou součástí metabolických procesů.
Bez potřebného množství železa nejsou řádně zásobeny buňky a tkáně a nemůže dojít k obnově poškozených tkání. Také dochází ke zpomalování nebo úplnému zastavení některých enzymatických procesů.
Nízká hladina železa způsobuje pomalý růst nervové tkáně.
Příznaky nedostatku železa
Nejčastějšími příznaky nedostatku železa bývají únava, tělesná slabost, pobledlá pokožka, stavy slabosti a mdloby, časté a bolavé ústní koutky, vypadávání vlasů či lámání nehtů.
Větší nároky na jeho množství mají ženy a malé děti. Silná nedostatek může způsobovat také celou řadu kožních potíží.
Zdravotní přínosy železa pro lidský organismus
- Podporuje tvorbu hemoglobinu
Hemoglobin plní důležitou funkci – přenáší kyslík po celé těle. Ten je vyžadován každou soustavou v lidské těle. Bez něj přestává fungovat.
- Zdraví svalů
Železo je přítomno ve svalové tkáni. Bez něj by svaly ztratily svoji pružnost.
- Činnost mozku
Mozek má největší nároky na přísun kyslíku. Správný tok krve podporuje kognitivní aktivitu a pomáhá vytvářet nové nervové spoje.
- Kontrola teploty těla
Železo má schopnost udržovat optimální teplotu lidského těla a tím dochází k podpoře enzymatických a metabolických funkcí.
Zdroje železa v potravě
Železo se nachází v celé řadě potravin – luštěniny, čočka, sojové boby, zelená listová zelenina, obiloviny, špenát, klíčky, brokolice, vlašské ořechy, kuřecí maso, dýňová, slunečnicová a sezamová semínka nebo sušené ovoce.
Potraviny obsahující velké množství vitamínu C také mohou pomoci při vstřebávání železa do těla.
Při nedostatku železa je naopak vhodné omezit mléko a mléčné výrobky.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.