Máte-li z nákupu dětských bot obavy, přečtěte si náš návod, jak na to. Získáte praktické informace, které vám pořízení botiček zjednoduší i zrychlí.
První věcí je přeměření nohy dítěte od kvalifikovaného personálu daného prodejce. Přeměřením získáte přesné rozměry, a díky tomu tak snáze určíte, jakou botu zvolit. Vždy pozorujte vzdálenost mezi nejzazším bodem paty a koncem nejdelšího prstu. Boty pro děti musí být u prstů o 10 až 15 mm delší než je noha. Tato rezerva, zvaná také nadměrek, je nutná k pohodlí při chůzi, kdy se prsty prodlouží a také k růstu nohy.
Obuv by měla padnout, co se délky i šířky týká. Šířka by měla odpovídat obvodu nohy tak, aby nebyla příliš volná, kdy dochází k nedostatečné fixaci a noha v botě klouže a nesprávný tlak poškozuje prsty. Úzká bota zase brání správnému oběhu krve a celkově nohu deformuje.
Bez zkoušení to nepůjde
Každý zkoušený model je třeba náležitě vyzkoušet, v sedě i ve stoje. Pro určení správné boty je třeba mít přesné rozměry, protože omačkávání špičky není ideální ani přesné. Děti při něm reflexně prsty pokrčí a vy tak koupíte boty špatné. Dítě by mělo zkoušet celý pár, aby se mohlo projít po prodejně, přičemž vy ho budete sledovat, zda mu noha neklouže.
Mačkáním špičky boty, správnou obuv nevyberete!
Kvalitní materiál, polovina úspěchu
Obujte své dítě do kvalitní boty z přírodních materiálů, textil nebo useň se noze anatomicky přizpůsobí a vytvoří tak optimální podmínky pro zdravou a komfortní chůzi. Navíc jsou prodyšné a absorbují vlhkost. Přírodní materiály jsou také značně lehčí.
Pro nejmenší volte pouze kotníčkovou obuv na šněrování nebo suchý zip, možností je také pásek se sponou. Oceníte také vyjímatelnou savou vložku, jenž absorbuje vlhkost zpocených nohou a v případě potřeby jí vyperete.
Pro měkkou chůzi
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, je třeba, aby byla obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná podrážka zvyšuje únavu, brání správnému vývoji nohy a konečně také způsobuje značné nepohodlí. Ohebnost je dána střihem a materiálem vrchním i spodním(podešev), tedy tloušťkou, tuhostí a druhem. Čím silnější podrážka, tím tužší boty jsou. Pozornost věnujte také opatku, což je vnitřní patní díl boty. Ten by neměl tlačit, ani způsobovat oděr. Podpatky u dětských bot by měly být co nejnižší, opak způsobuje nižší stabilitu chůze a nesprávný vývoj nohy.