Je pro vás pozitivní těhotenský test omluvenkou pro jakékoliv cvičení a tělesný pohyb? nevěřícně kroutíte hlavou nad úsilím břichatých sportovkyň? Zjistěte, co je skutečně dobré!
Mnohé ženy se s prvním zjištěním těhotenství vzdávají veškeré sportovní aktivity a nahrazují ji pěšími vycházkami do místní cukrárny. Za největšího strašáka totiž platí, že vysportované břišní svaly komplikují a prodlužují porod. Ovšem toto tvrzení není zatím podložené žádnými studiemi či výzkumy. Jak u mnoha věcí i toto je prostě věc zcela individuální. Zatímco jedna maminka s břišním pekáčem porodí za pár minut, jinou porodní stahy vyčerpávají několik hodin.
Cvičit či necvičit?
Pokud jste do těhotenství pravidelně sportovala, pak není důvod s tím končit. Jediné, čím je potřeba se řídit je váš zdravotní stav. Pokud váš těhotenství probíhá jak má, plod se vyvíjí a vy se cítíte dobře, pak se sportovní aktivity nebojte.
V těhotenství si nenakládejte tolik, jako tomu bylo dříve. Své tréninky upravte, snižte celkovou zátěž. Vyhněte se také otřesům, které by mohly podpořit předčasný porod. Silové posilování, běh nebo aerobik nepatří mezi nejvhodnější sporty. Ideálním pohybem je plavání, během kterého se perfektně protáhnete, zapojíte svaly a zároveň nijak neohrozíte průběh těhotenství. Záleží ovšem na vás, vy musíte cítit, zda vám pohyb prospívá či nikoliv.
Proč sportovat?
Sport je činností, během které se do těla vyplavují hormony štěstí. Budete si tak cítit dobře naladěná, šťastná a tím budete také lépe snášet období těhotenství.
Budete v mnohem lepší kondici, než kdyby jste podnikala pouze pravidelně výpravy do cukrárny. Vaše fyzička zabrání zadýchávání se do schodů. Omezíte také bolesti zad, které jsou s těhotenstvím spojené.
Nutná konzultace s odborníkem!
Pro jakoukoliv sportovní činnost je třeba být v naprostém pořádku. Typ cvičení je třeba konzultovat s gynekologem-porodníkem.
Důležitá je teplota!
Vaše tělesná teplota je věcí, kterou je třeba hlídat. Maximální teplota, které je pro těhotné ženy bezpečně je 38.3°C. Na sport si oblékejte funkční, volné oblečení, ve kterém se nebudete přehřívat. Popřípadě volte kratší dobu a méně intenzivní trénink.
Pozor na klouby!
V těhotenství jsou klouby a vazy ženy více povolené a tím více ohrožené možností zranění. nebuďte na sebe přísná a dopřejte svému tělu pohyb šetrný. S poctivostí se věnujte řádnému protažení před i po cvičení. Ovšem neprotahujte až do krajní meze. Soustřeďte se také na správné dýchání.
Dáváte přednost cvičení či zákusku? Napište nám své doporučení, tipy či návody, jak cvičit či necvičit!