Pohodlí pro naše nohy

Lidská noha je jedním z nejvíce zatěžovaných orgánů. Je tedy zapotřebí se o ni i náležitě starat. Jednou z mnoha možností je i správná a kvalitní obuv. Která je však ta pravá?

Jedny boty budou málo

Ať už míříte k moři nebo na hory, jeden pár dozajista nepostačí. Tak které sbalit? Pro teplé počasí to budou letní sandály, pro sportovní aktivity a výlety funkční sportovní obuv. Pokud víte, že část pobytu bude probíhat v lese či na nerovném terénu, přibalte botky kotníkové, které poskytnou stabilitu a pevnost. Pozor na hmotnost boty – měla by být lehká a odpružená, jinak bude nohy unavovat. A protože je u nás počasí proměnlivé, možná by nebylo od věci přibalit nějaké botky do deště.

Bez ponožek

Horké letní počasí přímo vybízí odložit ponožky a vklouznout do bot jen tak, naboso. Pro tento případ musí být však boty vyrobené z kvalitních, a především přírodních, materiálů. Umělá obuv podporuje pocení, které je základem pro vznik plísní a množení bakterií. Také je noha náchylnější k tvorbě různých odřenin a puchýřů. Umělý povrch není dostatečně stabilní, noha v něm klouže a mohlo by dojít k nějakému úrazu.

Ideální přírodní materiál pro letní obuv je useň – snadno absorbuje vlhkost a přizpůsobí se anatomickému tvaru nohou.

Měňte často obuv

Obuv je vhodné střídat podle toho, jakou aktivitu zrovna vykonáváte. Pro krátké procházky je vhodná obuv s tenkou podešví, horský terén si žádá boty pevné, k vodě zase lehké a vzdušné nazouváky. Pokud jste v místech, kde nehrozí zranění, choďte klidně bosky.

Chůze naboso je zdravá nejen pro chodidla, ale pro celý pohybový aparát. Také pomáhá zpevňovat svaly a podporuje v činnosti vnitřní pohybové struktury těla, které se jinak běžně do pohybu nezapojují. Ideální pro bosou chůzi je povrch jako tráva, písek nebo oblé kamínky na mořském břehu. Čím je povrch různorodější, tím více svalů se musí zapojit do pohybu, aby udržely rovnováhu celého těla. Díky tomu se správně vyvíjí i chodidlo.

Zanechte komentář