Jak podpořit správné stravování našich nejmenších?

Správné stravovací návyky vytváříme u děti již od malička, proto je velice důležité věnovat pozornost nejen dětem, ale celé rodině, neboť právě rodina je místo, v němž se veškeré návyky a zvyklosti vytvářejí. Všichni za jednoho, to platí především u dětské obezity. Dítě zhubne jen tehdy, změní – li se stravovací návyky celé rodiny.

Pestrost jídelníčku

Děti potřebují pro svůj vývoj a růst dostatek živin, minerálů a vitamínů, které dostanou právě díky rozmanitosti stravy. Pro přípravu jídel omezte sůl a cukr a vybírejte šetrnější způsoby tepelné úpravy. Někdy se stane, že dítě danou potravinu nepřijme hned napoprvé, nenechte se tím zviklat a zkoušejte to dál a v jiné formě. I malé změny znamenají mnoho.

Buďme vzorem

Děti jedí to, co vidí u nás. Tudíž i naše strava by měla být pestrá a pravidelná. Měla by obsahovat několik porcí ovoce a zeleniny denně. Nechte však dětem částečně výběr – druh ovoce a zeleniny a formu příjmu (strouhané, krájené nebo vcelku). Některé potraviny se dají nahradit podobnými, se stejným složením.

Malí kuchtíci

Zkuste děti zapojit do domácí přípravy jídel. Možná budete potřebovat trochu více času, ale určitě se to vyplatí. Mile vás překvapí, jak děti snědí to, co připravily. Nachystejte jim vhodné suroviny a můžete se spolu pustit do přípravy večeře, při níž si budete třeba povídat o tom, jak se jednotlivé suroviny zpracovávají a co všechno se z nich dá vyrobit.

Společné stravování

Zkuste naplánovat stravování tak, aby alespoň jedno jídlo denně probíhalo společně. Také je důležité vést děti ke správnému stolování a to již od útlého dětství. Díky společnému stravování také získáte přehled o stravě těch starších.

Signály sytosti

Nenuťte dítě dojídat nebo mu za dojedení neslibujte žádnou odměnu. Také dítě v jídle neomezujte. Mohli byste narušit přirozenou schopnost těla reagovat na signály sytosti či hladu.

Zanechte komentář