Pokud chcete, aby vaše děti měly zdravý vztah k penězům a během svého života se nedostaly do finančních obtíží, začněte je co nejdříve učit, jak s nimi zacházet.
Dávat dětem peníze hned, když si o ně řeknou nebo jim nedat žádné?
Ani jedno řešení není správné. Začněte učit děti hospodařit s penězi již od útlého věku. To je asi jediná správná možnost. Pokud si totiž děti zvyknout, že peníze utratí hned, jakmile nějaké dostanou, ponesou si tento zlozvyk s sebou až do dospělého života. Tímto způsobem si vytvářejí základy možných budoucích finančních potíží.
Základy finanční gramotnosti by si měly děti začít osvojovat již od útlého věku a především soustavně. Zpočátku to může být formou her, později pomocí kapesného.
Děti by měly v rodině získávat povědomí o reálné hodnotě peněz.Vyplatí se rozumný a skromný přístup k penězům.
Peníze jsou nedílnou a velice důležitou součástí každodenního života, proto je dobré, aby děti co nejdříve pochopily jejich hodnotu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- Tipy pro rodiče:
Povídejte si s dětmi, kolik korun které zboží stojí, odkud se peníze berou.
Vhodnou formou komunikace může být jakákoli hra, kterou uzpůsobíte věku dítěte. Velice oblíbené jsou například Monopoly. Menší děti milují hru na nakupování.
S kapesným začněte co nejdříve. Nastavte pravidla, ale nechte dítě rozhodnout, za co peníze utratí.
Zpočátku to může být pouze malý obnos na zmrzlinu či bonbony, ale měl by být pravidelný a stále stejně velký – dítě tak má možnost zjistit, že pokud vše utratí hned první den, bude muset nějaký čas počkat, než dostane peníze další.
Jak velkou částku dětem dávat?
Záleží na finančních možnostech rodiny a věku dítěte. Na základní škole se částka pohybuje asi od 100 – 500 korun, na střední škole může být i vyšší. Od 16 let si děti mohou také finančně přilepšit různými brigádami. Je to ideální řešení, dítě si tak velice rychle uvědomí hodnotu peněz, které dostává za vykonanou práci.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.