Nejmenší holčičky vypadají ve svých prvních náušničkách skutečně kouzelně. Ale jejich nošení předchází něco, co maminkám ani dětem samotných kouzelné nepřijde – propíchnutí oušek.
Je propíchnutí oušek správná volba? Zvolit raději ruční propíchnutí nebo nastřelení? Kam jít? které náušnice jsou nejvhodnější? Odpovíme na nejčastější otázky rodičů!
Ano nebo ne?
Propíchnutí dětských oušek bylo dříve zcela běžnou záležitostí, nad kterou se nikdo příliš nepozastavoval. Dnešní doba je ovšem jiná, rodiče se zajímají, zda je propíchnutí vhodné z hlediska zdraví dítěte. Trápí je bolest spojená s propichováním, a tak se často rozmýšlejí, že tento úkon nechají na svém dítku až povyroste do většího věku.
Ovšem existuje také pár poměrně rozumných důvodů, proč nechat uši propíchnout už v dětství.
- Útlý věk zajistí nebojácnost miminka ze zákroku a také žádné vzpomínky na bolest.
- Čínští odborníci na akupunkturu doporučují píchnout ouška co nejdříve tak, aby se energetické dráhy v uchu dírce přizpůsobily.
- S náušničkami už se nikdo nebude nad vaší holčičkou rozplývat se slovy “To je je ale krásný chlapeček“.
- Kouzelnému vzhledu holčiček v náušnicích dokáže odolat jen málokdo.
Tip! Pokud máte chlapečka, možná vás zaujme aktuální trend propíchnout ouška i jemu. V dnešní době totiž není nic zvláštního, když mají muži náušnice nebo pánské náramky. S touto módou tak začínají maminky už od dětství.
Kdy je nejvhodnější doba?
Lékaři doporučují období mezi 3 a 6 měsícem, kdy má dětské tělíčko vybudovaný svůj imunitní systém a ouško už vyrostlo do velikosti, kdy není problém určit správné místo propíchnutí, ale stále ještě natolik tenké, aby bolest nebyla příliš velká. Malé holčičky za sebou mají také první očkování a jejich pohyby ještě nejsou natolik koordinované, aby se za uši tahaly a zanesly do ranky infekci. Za ideálnější lze označit chladnou část roku, dítě se tolik nepotí a ranka se tak snadněji hojí.
Propíchnutí jehlou nebo nastřelení?
Ani v jednom případě nejde o žádné “dráma“, ranka se obecně dobře a rychle hojí. Nástřel náušnic je zákrok rychlejší a také méně bolestivý, dáte za něj od 300 do 800 Kč, v ceně jsou zahrnuty také provizorní náušnice, které se po zahojení vymění za stálé/vlastní. Propíchnutí jehlou je o něco přesnější a také je levnější. Stojí od 100 do 400 Kč a nasazují se při něm vlastní náušnice.
Kam na propíchnutí uší?
Propichování a nastřelování uší se v dnešní době provádí na různých místech, nejen u lékařů, ale také ve zlatnictví nebo tetovacích a kosmetických salónech. V případě miminka je však třeba jít k dětskému ušnímu lékaři, pediatrovi nebo chirurgovy.
Riziko?
Obecně se ranka po nástřelu nebo propíchnutí dobře hojí, je třeba dát pouze pozor na zanesení infekce, která způsobí hnisání . Dodržujte pravidelnou hygienu!
Jaké náušničky vybrat?
Výběr dětských náušnic není nic složitého. Jelikož jsou miminka ještě malá, je třeba vsadit na vlastní vkus. Pokud má váš partner dobrý styl a jeho pánské přívěsky a či jiné šperky mu sluší a vám se líbí, pak ho k výběru dětských náušnic rozhodně přizvěte. Vsaďte spíše na drahé kovy, které jsou ze zdravotního hlediska lepší (ucho nehnisá, neotéká). Zvolit můžete z široké nabídky dětských motivů nebo elegantních vzhledů.
Nosí vaše holčička náušnice?