Situace posledních dnů se nějakým způsobem dotkla snad každého z nás. A bohužel se většinou nevyhnula našim peněženkám, ve kterých schází peníze. Je třeba se zamyslet, jak vyjít s tím, co momentálně máme. Zkuste si vytvořit plán a uvidíte, že to nebude tak zlé, jak to na první pohled vypadá. Poradíme vám několik tipů, díky kterým se z vás stane finanční guru vaší rodiny a dokážete i z mála něco ušetřit.
Příjmy a výdaje
Každý finanční plán musí začít tím nejdůležitějším, a to příjmy a výdaji, které jsou pro fungování domácnosti nezbytné. Abychom totiž mohli zjistit, kolik můžeme utratit, potřebujeme znát výšku příjmů.
Do tabulky si zaznamenejte své pravidelné příjmy. Samozřejmě pokud vás je v domácnosti více, započítejte i příjmy všech ostatních členů. Počítají se i pravidelné brigády, příjmy z pronájmů, ale i sociální dávky, pokud nějaké pobíráte.
Když už znáte své příjmy, je třeba si i sepsat pravidelné výdaje, které prostě poplatit musíte. Tedy například nájem, hypotéka a jiné povinné splátky. Patří sem i výdaje za telefon, platba školních obědů vašich ratolestí nebo třeba důchodové pojištění.
Nyní od vašich příjmů odečtěte všechny povinné výdaje. Od teď už budeme pracovat pouze se sumou, která vám zbyla.
Peníze do obálek
Dnes už valná většina internetových bankovnictví nabízí metodu odkládání si peněz do tzv. obálek. Většinou se tak děje na spořících účtech. A má to i své výhody. Od těchto účtů většinou nevlastníte platební kartu, nemáte tedy nutkání z nich „uzobávat“.
Vytvořte si obálky a pojmenujte si je podle toho, na co chcete peníze uspořit. Může to být na dovolenou, kolo pro nejmladšího člena rodiny nebo prostě finanční „polštář“ pro horší chvíle. Stanovte si, kolik peněz každý měsíc odejde, do které obálky. Doporučujeme si nedávat zbytečně vysoké cíle. Každá pětistovka se cení.
Co nemám, neutratím
Regulace přístupu k penězům je dalším možným pomocníkem při šetření. Protože pokud k penězům nemáte přístup, prostě je neutratíte. Po tom, co jsme od příjmů odečetli nezbytné výdaje, peníze rozdělily do obálek, musíme i se zbytkem zacházet opatrně.
Pokud vás baví účetnictví a máte rádi mravenčí práci, schovávejte si každý účet za váš nákup. Můžete si pak vytvořit tabulku, ve které budete sledovat, kam se vám penízky rozkutálejí. Je to za jídlo, drogerii nebo dokonce nějaký prohřešek v podobě nového svetříku do vaší skříně? Díky tomu pak dokážete zjistit, ve kterém sektoru by to chtělo trošku přibrzdit.
Pokud ale na tohle moc nejste, existují i trošku jednodušší způsoby, jak přiškrtit vaši denní útratu. Nastavte si na limit. Pak už prostě víc neutratíte. Nebo si na kreditce, kterou používáte, nechte prostě jen tolik peněz, kolik chcete za dané období utratit. Zbytek odešlete na účet, ke kterému kartu nemáte. Abyste neměli nutkání zhřešit.
Nic se nemá přehánět
Šetření není vůbec jednoduché a někdy to jde velmi pomalu. Ale neklesejte na mysli. Důležité je vydržet a myslet na to, že díky úsporám budete moci například splatit dříve leasing na auto. Nebo pojedete na hezkou dovolenou, kterou jste si už roky nemohli dovolit.
Je důležité myslet na to, že nic se nemá přehánět. Například se nešiďte na kvalitním jídle. Zdraví máme jen jedno, a to nám nic nenahradí. Je důležité mít nějakou finanční rezervu, protože nikdy nevíte, co se může stát. Ale můžete šetřit i po troškách. Třeba se vám v dohledné době podaří získat nové zaměstnání, kde budete vydělávat více a pak zase budete odkládat o trošku vyšší částky.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.