Dudlík – ano, či ne?

Dudlík - ano či ne?

Příchod miminka do rodiny je bezesporu nádherný okamžik. Každá maminka se na něj velmi těší a také náležitě připravuje. Nakupuje výbavičku, oblečení a nezapomene si určitě ani položit otázku ohledně dudlíku. Koupit, či ne? Názory se liší. Podle čeho se tedy rozhodnout?

Kdy dudlík ano

Pláč je nejdůležitější a z počátku jediný komunikační kanál, kterým dokáže dát miminko najevo svou nepohodu. Pokud dítě stále pláče a vy si jste jista, že jste udělala maximum k jeho spokojenosti (miminko je nakrmené, odříhnuté, přebalené, není mu zima, není mu teplo, nic ho nebolí, není nemocné), určitě se nebojte mu dudlík nabídnout. Pokud ho ale nebude chtít, nenuťte ho.

Některé studie dokonce tvrdí, že dudlík je velice prospěšný především pro novorozence. Jeho použití prý výrazně snižuje riziko náhlého úmrtí (SIDS), stejně jako spánek na zádíčkách.

Pozor při kojení

Miminka si potřebují především v prvních dnech svého života stimulovat sací reflex. Je dobré mít na paměti, že technika kojení a dudání dudlíčku se liší. Z tohoto důvodu není doporučováno používat šidítka u dětí, které mají problémy s přisátím k prsu a kojením. Jestliže ale vaše miminko saje bez obtíží, není důvod se bát miminku dudlík nabídnout.

Klidnější spánek

Dudlík na noc miminka uklidní a někdy je dokáže „ududlat“ ke spánku. To ocení hlavně maminky, když se děti v noci probudí. Myslete ale na to, že šidítko se může stát návykovou záležitostí. Dítě může dudlík začít vyžadovat a bez něj se nebude schopno samo uklidnit. Proto je důležité včas zasáhnout a dítěti ho odebrat. Ideální je situace, kdy roční batole už dudlík nemá. Později už začíná být škodlivý.

Jak správně vybrat

Při výběru dudlíku dbejte na jeho velikost. Ta je velmi důležitá. Správná velikost dudlíčku snižuje riziko deformace patra a zoubků dítěte. Co se týče saviček, existují dva základní typy – anatomická a fyziologická. Anatomická savička je z jedné strany zploštělá. Díky tomu je možné je do pusy vložit pouze jedním směrem. Tento typ savičky zajišťuje správnou polohu jazyka při sání. Fyziologická savička má tvar kapky, je z obou stran stejná. Je prý inspirována tvarem matčiných bradavek.

Každé dítě je jiné a má rozdílné potřeby. Nechte tedy své miminko si samo vybrat, který typ dudlíčku mu bude více vyhovovat. Je pravděpodobné, že pokud si od narození zvykne například na anatomický dudlík, už nebude chtít jiný druh.

Zanechte komentář