Sluch nás může varovat před nebezpečím a mimo jiné je to významný prvek při komunikaci mezi lidmi. Dokud funguje, je pro člověka samozřejmostí, a tak péči o něj moc neřeší. To je ale chyba.
Teprve v okamžiku, kdy se objeví potíže se sluchem, si uvědomíme, jak je důležitý.
Co ohrožuje sluch
Chcete-li zachovat dobrý sluch do vysokého věku, vyhýbejte se nadměrnému hluku. Hluk na člověka útočí na různých místech. Také dlouhodobé poslouchání hlasité hudby ze sluchátek, které mají v oblibě především děti, postupně sluch ničí.
Poškození sluchu
Může být vrozené, ale i získané v důsledku nemoci, operace či jednorázového působení nadměrného hluku (více jak 140 decibelů) nebo trvalý pobyt v hlučném prostředí (85 decibelů). Hluk poškozuje vláskové nervy v hlemýždi, ve vnitřním uchu a takové poškození je potom nevratné. Velmi silný jednorázový hluk v těsné blízkosti ucha, může způsobit akutní sluchový úraz. Při okamžité léčbě, dle rozsahu poškození, se tato porucha může výrazně zlepšit či zcela upravit.
Nepodceňujte ušní zánět
Jedná se o infekční onemocnění středního ucha. Nejčastěji jimi trpí malé děti. Léčba spočívá v nasazení antibiotik a v případě potřeby propíchnutí ušního bubínku. To proto, aby tlakem nepraskl sám a následky nebyly závažnější.
Příznaky zánětu jsou bolest a výtok z ucha, může to být i přechodná nedoslýchavost.
Pečujete o svůj sluch správně?
Produkce mazu je jednou z ochranných funkcí ucha. Má zachycovat drobné částice, aby se nedostaly dovnitř. Maz vzniká ve zvukovodu a postupně je posouván ven. Za určitých podmínek se z něj může stát mazová zátka.
Vatové tyčinky – jejich časté používání vede k tomu, že se maz nahromadí v úzké části zvukovodu a tím vznikne mazová zátka.
Voda v uchu – při potápění či jen sprchování se může stát, že voda nateče do ucha a nechce ven. Lze ji vytřepat známým poskakováním, ale ne vždy se to podaří. Proto je nutné vyhledat ušního specialistu, který ucho odborně vyčistí.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.