Osvědčený způsob přenášení těch nejmenších, který používaly už naše babičky.
Současný trend rozděluje rodiče na dva tábory – jedna skupina je s tímto způsobem spokojená a děti takto nosí, druhá skupina si myslí, že tento způsob škodí.
Jaká je tedy pravda?
Výhody šátkování
Zastánci tohoto, u nás méně tradičního, způsobu přenášení dětí tvrdí, že je to přirozený a pro všechny prospěšný způsob. Nejdůležitějším důvodem je blízký kontakt dítěte a rodiče, děti pak bývají klidnější a méně pláčou. Také mají, v pozdějším věku, větší rozhled.
Výhody pro děti – slyší tlukot rodičovského srdce, který pro ně znamená pocit bezpečí, klidu a jistoty. Nebývá tak často stresováno okolním prostředím. Dětem nedonošeným a handicapovaným velice prospívá. Další pozitivum je, že miminko je v přirozené poloze, která zároveň podporuje jeho zdravý vývoj. Také tím předcházíme polohovým deformacím hlavičky.
Výhody pro rodiče – dochází k menšímu zatěžování zad (váha i těžiště dítěte jsou blízko těla rodiče), váha dítěte se rozloží na obě ramena a celá záda, tělo tak není zatěžováno jednostranně, snazší pohyb pro rodiče, volné ruce. S miminkem v šátku se snadno dostanou kamkoli, problémem není ani jízda vlakem či autobusem. Také vycházka po lese je daleko snazší. Šátek je skladný a lze jej využít i jinak – podložka při přebalování, zástěna proti sluníčku.
Některé zásady pro nošení
Je důležité jejich dodržování, abychom neuškodili miminku.
- mírně kulatá záda
- podsazený zadeček
- široce roztažené nožičky
- kolínka ve stejné úrovni nebo výš, než zadeček
- hlavička zajištěná (u těch nejmenších šátkem)
- dostatečně pevné vázání
Tento tradiční, ale méně používaný způsob přirozené péče o dítě se vrací i k nám, protože nošení dítěte má spoustu výhod. Stále častěji tak můžeme vídat maminky s batolátky v šátku.
Ergonomické nosítko
Nevěříte – li úplně tomuto stylu, ale přesto byste jej chtěli zkusit, vyzkoušejte ergonomické nosítko – má vypolstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, dobře tak rozloží váhu dítěte. Dá se s ním lehce manipulovat a zaručuje správné postavení kyčlí. Nevýhodou je, že jej můžete používat u dětí, které již samy drží hlavičku.
Zanechte komentář
You must be logged in to post a comment.