Týden od 23. do 29. května 2016 byl vyhlášen mezinárodním týdnem poruch štítné žlázy u dětí. Na základě toho jsme se rozhodli, šířit osvětu o tomto onemocnění, které v případě, kdy se neléčí, může dětem způsobit komplikované zdravotní problémy.
Jak poznat příznaky onemocnění štítné žlázy
Únava, náhlé zhoršení prospěchu nebo zpomalení růstu, to jsou jedny z hlavních příznaků onemocnění štítné žlázy u dětí. Lékaři je označují jako plíživé – nejsou totiž na první pohled zřejmé jako například kašel nebo krvácení a rodičům často trvá až několik měsíců než si odchylek v chování u svých dětí všimnou. Přitom včasné nasazení léčby u onemocnění štítné žlázy zajistí jejich potomkům plnohodnotný život bez jakýchkoliv zdravotních překážek.
Onemocnění štítné žlázy se řadí mezi autoimunitní onemocnění, kterých v posledních pěti letech dramaticky přibývá nejen v České republice, ale v celé Evropě. „Každý týden se jen ve své ordinaci setkávám průměrně se čtyřmi novými dětskými pacienty s poruchou funkce štítné žlázy a to je pouze jeden druh těchto onemocnění. Příčiny stoupajícího počtu autoimunitních onemocnění se lékaři i vědci snaží již několik let odhalit. Zatím ale jednoznačné vysvětlení nenašli,“ uvedl Jaroslav Škvor, primář Dětské kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Autoimunitní onemocnění zjednodušeně řečeno označuje jev, kdy tělo odmítne spolupracovat s daným orgánem, v tomto případě mluvíme o štítné žláze, která se nachází v oblasti krku. A orgán v této souvislosti přestane správně fungovat. Porucha štítné žlázy je pak stav, kdy tento orgán přestane produkovat potřebné množství hormonů. Nedostatek hormonů pak začne ovlivňovat další tělesné funkce.
Onemocnění štítné žlázy se u dětí nejčastěji objevuje v období začínající puberty. „Setkáváme se s ním ale ve stále nižším věku,“ upozornil Škvor.
V období puberty jsou děti obecně více unavené a rodiče zhoršený prospěch ve škole automaticky připisují lenosti. Dospělí by ale tyto nenápadné odchylky v chování svých dětí neměli brát na lehkou váhu. „Neléčené onemocnění štítné žlázy způsobuje, že se u dítěte zastavuje růst, stává se fyzicky i mentálně zaostalé a často se objevují také další problémy se zdánlivě nesouvisícími orgány, jako je například ateroskleróza – onemocnění, kdy se tukové látky ukládají do stěny tepny a tuk tak zabraňuje proudění krve,“ popsal primář.
Jediným na první pohled viditelným příznakem onemocnění štítné žlázy je boule na krku. „Ve chvíli, kdy si rodiče boule všimnou, měli by neprodleně navštívit dětského lékaře a po domluvě zamířit na Dětskou endokrinologii. V tuto chvíli totiž již může jít o pokročilé stádium onemocnění nebo dokonce o nádorové onemocnění,“ varoval Škvor.
Neváhat s návštěvou dětského lékaře ale Škvor doporučuje i při vypozorování méně nápadných příznaků. „V případě, že dítěti zavčas nasadíme hormonální léčbu, bude mít naprosto normální život jako jeho vrstevníci. Nemusí se bát žádných omezení jak ve sportu, tak například v jídle,“ vysvětlil Škvor.
Dodal, že onemocnění štítné žlázy se nedá zcela vyléčit. „Léčba ale spočívá pouze v užívání jedné tabletky denně, žádné injekce. Kvalita života dítěte bude stejná jako u jeho zcela zdravých vrstevníků,“ řekl primář.
Onemocnění štítné žlázy může být dvojí – vrozené nebo získané v průběhu života. Vrozenou poruchu lékaři odhalí hned po narození při screeningu, který se dělá každému novorozenci. Projevení onemocnění štítné žlázy v průběhu života se nedá předcházet. Není totiž zcela jasné, co je jeho spouštěčem. Mohou to být geny, dříve se mluvilo o nedostatečném přísunu jódu do těla. Obecně se ale příčiny nedaří určit.